Housle na svatbě
Světově známý fyzik Albert Einstein kdysi pronesl: „Kdybych nebyl fyzik, byl asi hudebník. Žiju své sny v hudbě. Vidím svůj život z hlediska hudby. Nemůžu říct, jestli bych v hudbě udělal nějaké důležité kreativní dílo, ale vím, že ze života mám největší radost ze svých houslí.“ Moc rádi bychom vám na vaši svatbu zprostředkovali osobní účast Alberta Einsteina, ale to opravdu nedokážeme. Souhlasíme ale s jeho vášní k houslím a sami víme, že obyčejné housle neobyčejně povznesou celý svatební den. Svatební zábava díky nim získá netradičnost.
Historie houslí
Znáte historii tohoto jedinečného hudebního nástroje? Předchůdcem houslí prý byla středověká rubeba. Byl to nástroj vyvinutý z arabského rabábu. Nicméně klasické smyčcové housle pochází z evropského kontinentu. Při pátrání po vzniku prvních houslí nejde nezmínit území Polska. V oblasti Krakova a Slezska se při archeologických výzkumech objevila celá řada středověkých fudul pocházejících ze 13. století, nápadně se podobajícím dnešním houslím. Německý hudební badatel Martin Agricola navíc ve svém díle Musica Instrumentalis Deudsch z roku 1539 vychvaluje polské housle jako nástroj, který předčí italské violy. Zdá se tedy, že zakladatelem houslařství v Evropě byl polský houslista Jan de Dobrucki, který byl správcem hradu Wawel a který zemřel v roce 1535.
Nejstarší dochované housle ale pochází z Itálie. Vyrobil je Andrea Amati v Cremoně roku 1564. Právě z jeho potomků se stala jedna z nejslavnějších italských houslových rodin. Mezi další věhlasná jména původem z Itálie patřil Antonio Stradivari žijící v 17. a 18. století, Jakob Stainer ze 17. století nebo rodina Guarneri.
Hudba na svatbu
Houslista na svatbu může být geniálním a nezapomenutelným krokem, jak svoji svatbu povznesete na vysokou úroveň. Stačí si představit, jak působivý je zvuk houslí v akustickém prostředí sálu, kde dojde ke svatebnímu obřadu. Příchod nevěsty, vlastní manželský slib, polibek novomanželů nebo následné gratulace. To všechno je povzneseno výš, když se hudba na svatbu stane živou.
Často se také říká, že v jednoduchosti je síla. Nebo, že míň je někdy víc. U houslí to platí dvojnásobně. Dj na svatbu samozřejmě umí zařídit jakýkoli hudební žánr. Přesto se jedná o hudbu reprodukovanou. A ta se s tou živou opravdu srovnávat nedá. Plačící housle a jejich jemné tóny jsou zkrátka nenahraditelné.
Housle se ale dají využít i jako zábava na svatbu. Houslista může zahrát živé a veselé skladby, díky kterým se zábava na svatbě rozproudí. Jaké jsou nejznámější živé a energické skladby? Které skladby se naopak hodí pro příchod nevěsty a ženicha a pro slavnostní svatební obřad?
Tipy pro housle na svatbě
- Turecký pochod od W.A. Mozarta
- Csárdás od Vittoria Montiho
- Svatební pochod od F. Mendelssohna
- Svatební pochod od R. Wagnera
- Ave Maria od F. Schuberta
- Largo od G. F. Haendela
- Věrné milování od Bedřicha Smetany
- Kánon D dur od J. Pachelbela
- Vodní hudba od G. F. Haendela
- Zima od A. Vivaldiho
- Adogio z houslového koncertu od Johanna Sebastiana Bacha
- Air od Johanna Sebastiana Bacha
- Měsíčku na nebi hlubokém od Antonína Dvořáka
- Malá noční hudba od W. A. Mozarta
- Menuet od L. Boccheriniho
- Proč bychom se netěšili od Bedřicha Smetany
- Zastaveníčko od F. Schuberta
- Květiny bílé po cestě od Antonína Dvořáka
- Fantom opery od A. L. Webera
- Pie Jesu od A. L. Webera
- Maria od Leonarda Bernsteina
- Summertime od G. Gerschwina
- A thousandYears od Ch. Perriho
- Ústřední melodie z filmu Forrest Gump
- I willalways love you od Whitney Houston
- Moon River z filmu Snídaně u Tiffaniho
- Mission od E. Morriconiho
- Tenkrát na západě od E. Morriceniho
- La valsed´Amelie od Yanna Tiersena
- Somewhereovertherainbow od Burtona Laneho
POPTAT SLUŽBU
Lze také kombinovat s fotokoutkem, kouzelníkem nebo DJ.
Podívejte se na naše DJs ZDE
Podívejte se na svatební hry TOMBOLA nebo NOVOMANŽELSKÝ KVÍZ