Virtuální realita
Virtuální realita (VR) je technologie umožňující uživateli ocitnout se v simulovaném prostředí, ideálně doprovázené jeho interakcí s ním. Technologie virtuální reality vytvářejí iluzi skutečného světa (např. při výcviku boje, pilotování, lékařství), nebo fiktivního světa počítačových her.
Jde o vytváření zejména vizuálního, někdy sluchového, hmatového či jiného zážitku budícího subjektivní dojem skutečnosti pomocí různých zařízení připojeným k výpočetní jednotce, která realistické vjemy pro uživatele generuje. Běžně se jedná o stereoskopické zobrazovací zařízení v podobě náhlavní soupravy, volitelně s jedním či několika periferiemi obsahujícími senzory pro snímání jejich pozice. Tyto slouží zejména pro interakci s virtuálním prostředím (ovladače) nebo odhadu a vizualizaci pózy uživatele (senzory pro snímání pohybu).
Virtuální realita – jak vlastně funguje?
Hlavním principem vytváření virtuální reality je stereoskopické zobrazování, tj. vytváření různých vjemů pro každé oko, navozující iluzi skutečného trojrozměrného prostředí. Toho se dosahuje několika hlavními způsoby:
- Pomocí tzv. shutter glasses, které střídavě velkou rychlostí zatmívají levé a pravé oko v synchronizaci se zobrazením na monitoru. Každý např. lichý rámeček (frame) na obrazovce je synchronizován s levým okem a každý sudý s pravým. Při dostatečné opakovací frekvenci vzniká dojem prostorového vidění.
- Využitím filtrace barev, kde speciální brýle mají na každém skle jiný barevný filtr vždy v páru vzájemně doplňkových barev – nejběžněji v kombinaci červená a azurová. Na obrazovce se vytvoří obraz, jehož pohled určený pro levé oko je tvořen z odstínů modré barvy, pro oko pravé pak z odstínů červené barvy. Tyto dva obrazy se proloží přes sebe tak, aby se překrývaly v místech viděných oběma očima.
- Zobrazováním různých pohledů na dva displeje, kde každý je umístěn před jedno. V současnosti je toto nejpoužívanější způsob vytváření virtuální reality a to v náhlavních displejích.
- Nasazením speciální soupravy bez zobrazovacího zařízení, do které se horizontálně umístí chytrý mobilní telefon, jehož displej bude zobrazovat na každé polovině jiný obraz pro každé oko a bude vhodně zakryt, aby byla projekce věrohodná. Toto řešení je horší co se týče věrohodnosti a výkonu, je ovšem velmi cenově přijatelný pro koncové uživatele.
Tak popisuje Virtuální realitu na informačním serveru Wikipedia.
Proč si jí objednat?
Virtuální realita existuje již několik let, největší boom a zájem veřejnosti o ní je však až poslední dobou. Je volbou pro všechny, které zajímají nejnovější trendy a na své svatbě, party či firemním večírku chtějí nabídnout hostům neokoukanou zábavu na nejvyšší úrovni. Přeneste se do jiné reality pomocí virtuálních brýlí a užijte si zábavu naplno! Virtuální realita zabaví hosty všech věkových kategorií, od dětí, přes dospělé, až po nejstarší generace. Jedná se především o různé typy simulátorů, např. herní pro jednoho či více hráčů nebo závodní simulátory.
POPTAT SLUŽBU
Lze také kombinovat s fotokoutkem, kouzelníkem nebo DJ.
Podívejte se na naše DJs ZDE
Podívejte se na svatební hry TOMBOLA nebo NOVOMANŽELSKÝ KVÍZ
Co třeba KOUZELNÍK ?